Monday, December 31, 2012

Среќна Нова 2013


Среќна Нова 2013 година и новогодишни празници на сите ви посакува „Улицата“!

На здравје!

Tuesday, December 25, 2012

Impact Fest # 4 - М.К.Ц. 12.01.2013.


"Impact Fest" по четврти пат, но овој пат во Младинскиот Културен Центар во Скопје. На фестов ќе настапат српските трешери „НадимаЧ“ од Белград, кои за прв пат ќе се претстават пред скопската публика, а и воопшто во Македонија. Бината ќе ја делат заедно со добро познатиот скопски метал бенд "Nihilist", како и Oi!/Punk бендот „Контра“ кои ќе го промовираат својот деби албум „До кога ВакА?“, кој излезе на 07.12.2012. и кој ќе можете да го купите на самиот фест по цена од 200 денари, како и новиот треш бенд од Скопје "Trendkill".
За afterparty, како „полноноќно превртување“, ќе се погрижат „Dj. Славе“ од Скопје и "Rootboy Selector" од Струга.

Дата: 12.01.2013.
Место: М.К.Ц.
Влез: 200 мкд.
Старт: 19:30 ч.

Monday, December 17, 2012

Интервју со „Прв Ред“ за Boots & Braces


Интервју со „Прв Ред“ од Пробиштип за чешкиот webzine "Boots & Braces", кое можете да го погледнете тука!

Friday, December 14, 2012

Депонија - Синдром Прве Чаше (2012)


Новиот албум на one-man punk проектот од Чичевац, Србија. Гости на албумот: Cessa (Zuta Minuta); Bambulovic (Miki Pirs); Senfa (B.O.L.); Laza (Mrka Kapa) и Biber (ProPalice).

Track list:

1. Intro
2. Hello Sokovi
3. Jelena Nimfomanka
4. Ljubav Preko Ceta
5. Facebook
6. Letovanje
7. To Kume 2
8. Suljevi
9. Ja Imam Talenat
10. Lisa Ann
11. Tetkica
12. Vinjace
13. Pankerka
14. Nada Macura
15. Rodila Me Majka Da Budem Pevaljka
16.Ljovisna
17. Sindrom Prve Case
18. Menadzer Djuka
19. Svet Je Lepsi Kad Smo Pijani
20. Outro

Tuesday, December 11, 2012

Motorized - El Motor


Дечкиве ми пратија меил да ги поставам на блогот, па иако не е по мој вкус музикава, ќе пуштам една рецензија, може на некого ќе му се допадне.
Инаку, бендов доаѓа од Мексико и свири некој вид на D-Beat/Crust/Punk. Оформени се 2005-та, но поради проблеми со поставата почнуваат со работа дури во 2009-та год. Албумов "El Motor" е издаден фебруари 2012-та и можете да го симнете овде!
Повеќе инфо можете да видите на нивната официјална страна!

23.12.2012. @ Кафе бар Браво


Кафе бар БРАВО
23.12.2012 (недела), почеток 21.00
Влез + ЦД = 150 денари

Monday, December 10, 2012

Контра - „До Кога Вака?“ CD


Деби албумот на „Контра“ со наслов „До Кога Вака?“ е излезен во продажба и чини 200 денари. Албумот можете да го купите или нарачате преку нивниот официјален facebook профил или на нашиот e-mail со ваши податоци.

Friday, November 30, 2012

Контра - промоција 07.12.2012.


Промоција на првиот албум на Контра - "До кога вака?''

Ги покануваме сите наши најблиски, другари, другарки, пријатели, роднини, патриоти, неистомисленици како и цела контра банда, на промоцијата на нашиот првенец на 7-ми декември, во кафичот „Африка“ - Лептокарија.

Албумот содржи 10 поединечни песни, кои заедно се вклопуваат во една приказна насловена како „До кога вака?“

Цдеата промотивно ќе се продаваат по симболична цена од 200 денари.

Инаку, Контра е Ои!-Панк бенд од Скопје. Формиран е во првата половина на 2010 година и зад нас имаме неколку настапи во земјава!

„Секогаш сме контра банда, жедна за удар и жедна за правда, секогаш во првиот ред, со нашите луѓе полни со гнев!“ - Контра
 

Tuesday, November 27, 2012

01.12.2012. @ клуб КОД, Битола


Тотално Опуштање - Скопје
Кактус - Битола
Тhe Author - Охрид

01.12.2012. Клуб КОД - Битола. Старт: 21ч.
Влез: 100 ден. + конзумација!

Sunday, November 25, 2012

Disease - ...On the Battlefield... (2012)


D-Beat/Raw Punk бенд од Скопје. Прво ЕР издание со наслов "...On the Battlefield...". Наскоро се очекува и split со "Dishumanity" од Србија.

Monday, November 19, 2012

23.11.2012. Кино Вардар 1


Концертна промоција на новиот албум на „Лоши Деца“, „Борбата Продолжува“ во киното Вардар 1, во склоп на "Pin Music Conference". На концерот, покрај локалните бендови, ќе настапи и Oi!/StreetPunk бендот "Borovski Štakori" од Вуковар, Хрватска.
Влезот е слободен, а стартот е закажан за 21ч.

Monday, November 12, 2012

Контра - До Кога Вака? (промоција)


„Контра“ со промоција на својот D.I.Y. албум првенец со наслов „До Кога Вака?“, која ќе се оддржи на 07.12.2012. во кафе бар Африка (Лептокарија, Карпош 3) со почеток од 20:00ч. На промоцијата ќе може да се купи албумот по симболична цена од 200 денари.


Thursday, November 8, 2012

“Борбата продолжува” на Форум! 13.11.2012.


Оваа “Оi! Оi! pogo party” - промоција на Лоши Деца ќе се одржи во автентичниот дух на уличниот панк, на култната собирна локација која андерграунд публиката добро ја познава како „Форум“. Со промоцијата на нивниот втор албум на 13ти ноември, на коцките каде што започна борбата, ќе продолжи и забавата. За сите носталгични идејни бунтовници можеби „Коцка“ веќе ја снема, но има еден квадрат во градот кој сѐ уште верно се чува од овие “Лоши, Лоши Деца”.
Целиот текст, тука!

Wednesday, November 7, 2012

Тотално Опуштање - Вака треба да се (2012)


Четвртиот студиски албум на Тотално Опуштање, донесува лично видување на некои од нашите омилени песни и содржи 11 обработки од македонски бендови и автори, како и обработка на една песна од словенската група „Булдожер“ и руската група „Гражданска Оборона“. 

Track list:

1. Мајмун (Чоканче)
2. Секс, лаги и видео касети (Океан Пацифик)
3. Забранете ги утрата (Конкорд)
4. Миднајт каубој (Јаков Дренковски)
5. Дете со багаж (Армен и Безимени)
6. Песна за песот (Ласт ЕкспедиШн)
7. Знам (Црна Тачка)
8. Проста песна (Ноу Нејм Нејшн)
9. Просечна ноќ (Културно Уметнички Работници)
10. БУбаШвабе (Т.Б. Трачери)
11. Не грижи се стара (Булдожер)
12. Скопје (Александар Џамбазов, Бошко Смаќоски)
13. Всјо идет по плану (Гражданска Оборона)

Thursday, November 1, 2012

Wednesday, October 24, 2012

Лоши Деца - Борбата Продолжува (промоција)


„Лоши Деца“ најавуваат промоција на својот втор студиски албум со наслов „Борбата Продолжува“, која ќе се оддржи на „Форум“ (кај/до Рори) на 13.11.2012. (Ден на ослободувањето на град Скопје) во 20:00ч.
Бидете таму! Ои!

Friday, October 19, 2012

02.11.2012. Хавана, Скопје


Прв Ред - Дел од Нас (најава за албум)


Хулиганскиот Рокенрол бенд „ПРВ РЕД“ од Пробиштип со најава за нивниот прв студиски албум со наслов „Само Најсилните Преживуваат“ кој треба да излезе до крајов на оваа година!

Saturday, September 29, 2012

„Контра!“ прв албум (примерок)Примерок од првиот албум на малдиот Oi!/Punk бенд „Контра!“ опд Скопје. Албумот се очекува да излезе во продажба кон крајот на оваа година!

Thursday, September 20, 2012

Punk Rechagre - Битола


После подолго време во Македонија ќе се одржи панк фестивал под името "Punk Recharge" на кој ќе настапат 10 Punk/Hardcore бендови од Скопје, Битола, Ресен и Кочани. Концертот ќе се одржи во магацинскиот простор на „Домот на Културата“ - Битола, на 27.10.2012. на кој влезот ќе биде по цена од симболични 100 денари.

Учесници:

The Nexus - Ресен
Кактус - Битола
New Police State - Скопје
Disclass - Скопје
Remnants - Кочани
Дефект - Скопје
Нова Генерација - Скопје
Без ДСВС - Битола
Born For Slaughter - Скопје/Струга
Diasease - Скопје

Monday, September 17, 2012

Re-ups

 

Дефект - Пијана Улица E.P. (2010)

The Dojka - Кревам Рака Против

D'Daltons

New Police State

Disclass - Bomb, Death, Bones, End...

Дефект - Сезона на Лов


Track list:

1. Раштимана
2. Сезона на Лов
3. Ќе има ли Иднина?
4. Пиво
5. Еј ти Oi!
6. Д.З.С.
7. Посран систем
8. Опуштено
9. Неуспешна Кражба
10. Сенилни Панкери
11. Старата Делегација
12. Пијан Пешак
13. Борба за Власт
14. Забавата не е Готова

Дефект - Полициска Држава


Track list:

1. Полициска Држава
2. Кога се Сите Против Нас
3. Нема Надеж - Нема Иднина
4. Другар
5. Алкохолот
6. Политика
7. Сеуште ве Лажат
8. Полициски Час
9. За Кого Тој Живее?
10. Сите ве Мразам
11. Ќе Има ли Иднина?
12. Посран систем

Wednesday, September 5, 2012

Лоши Деца нов албум 2012


„Лоши Деца“ во најава за нивниот втор студиски албум со наслов „Борбата Продолжува“ кој ќе излезе во најскоро време со негова концертна промоција. Очекувајте БУМ!

Re-upload updates

Реаплоадирани нови линкови:Monday, September 3, 2012

"Mediafire" акаунтот е избришан од самата страна, што значи дека сите линкови за симнување се избришани и не функционираат. Во блиска иднина ќе се апдејтираат постовите и ќе бидат постирани нови линкови! Ќе бидете информирани.

Friday, August 31, 2012

KBO! @ клуб Хавана, Скопје (14.09.2012.)
Српскиот punk бенд "KBO!" од Крагујевац, после 18 години повторно во Скопје! Ќе настапат во летниот клуб Хавана заедно со домашните punk бендови „Флукс“ и "New Police State" како локална поддршка. Билетите во претпродажба ќе чинат 200 ден. (во "Custom pub", „Кафе Браво“, „Рок Бар-Планина“ и „Југотон“), додека на врата по цена од 300 денари. Стартот е закажан за 20:00ч.

Wednesday, July 4, 2012

Diehard Summer Fest 20.07. Охрид


"Diehard Summer Fest" 20.07.2012. @ клуб Арена, Охрид.

Морбили - Охрид
Hardfaced - Охрид
Smut - Скопје
Last Hope - Софија, Бугарија

Старт: 20:00ч. Влез: 200 ден.

Saturday, June 9, 2012

Exodus 10.07.2012. @ М.К.Ц. - Скопје


Еден од најмасивните и највлијателните "Thrash Metal" бендови на светската метал сцена конечно во Македонија! "Exodus" на нивната турнеа решија својата бруталност и енергичност да ја претстават и на македонската публика заедно со Атињаните "Suicidal Angels" и нашиот добро познат "Thrash" бенд "Last Act of Defiance" во горната сала во „Младинскиот Културен Центар“ во Скопје. Спремете се за бескомпромисен "Thrash Metal" вртлог!
Картите во претпродажба можете да ги набавите во "Impact Shop" и "Кафе Браво" по цена од 500 ден., а цената на денот на концертот ќе биде 700 ден.

Friday, May 11, 2012

Šank?! @ GK Črnomerec, 28.04.2012.Маички „Šank?!“


Маичките можете да си ги купите на свирката, по цена од 370 ден. Количините се ограничени!


Thursday, May 10, 2012

Šank?! + Контра! + Лоши Деца + Дружината В.Е.П.


Šank?! - Oi!/StreetPunk (Загреб, Хрватска)
Контра! - Oi!/Punk (Скопје, Македонија)
Лоши Деца - Oi!/StreetPunk (Скопје, Македонија)
Дружината В.Е.П. - Oi! (Скопје, Македонија)  

Дата: 18.05.2012
Локација: Летен клуб Хавана (Градски Парк)
Влез: 200 Ден.
Старт: 20:00ч.

Tuesday, May 8, 2012

Bad Man RecordsДокументарец за издавачката куќа „Bad Man Records“ од Белград.

Wednesday, April 11, 2012

Oi!/Punk/HC свирка во Охрид - 13.04.2012


Крпен Живот - Oi! (Пробиштип)
Прв Ред - Hooligan Rock'n'Roll (Пробиштип)
Комунална Хигена - Oi!/Punk (Охрид)
The Author - Punk-Rock (Охрид)
Persistence - Hardcore (Охрид)
**********************
Дата: 13.04.2012. Велики петок
Место: Клуб Пулс, Охрид
Влез: 100 ден.
Старт: 20:00ч.

Tuesday, March 27, 2012

Saturday, March 17, 2012

Контра! со најава за албум првенец!


Контра! е млад Ои!/Панк бенд од Скопје, оформен во 2010 год. Песнава е најава за нивниот албум првенец што ќе излезе годинава т.е. 2012. Само напред и целосна поддршка за момците!

Tuesday, March 6, 2012

Šank?! Live...

Support Cock Sparrer @ Boogaloo, Zagreb (07.05.2011):

@ Kutina (15.05.2011):


@ Dirty Old Fest, Velika (2011):
@Kset, Zagreb (04.07.2011):

Tuesday, February 28, 2012

Šank?! + Oi! Front во Скопје - 19.05.2012


Двата најдобри Oi!/Punk бендови на хрватската сцена доаѓаат во Скопје на 19.05.2012! Во организација на „Улицата не Зближува“ и „К.Р.И.К.“ бендовите, нормално заедно со локална поддршка, ќе настапат на „Свирката во чест на Ф.К. Вардар #5“, а вооедно и 25 години постоење од навивачката група „Комити Запад“.
Повеќе информации наскоро, а до тогаш уживајте во нивната музика и учете ги песните!
Thursday, February 9, 2012

BORN FROM PAIN + HARDFACED + НЕПОКОР


Дата: 02.03.2012
Клуб: Хавана, Скопје
Влез: 300 ден.
Старт: 20:30ч.

Поддржувајте ги бендовите, доаѓајте на концерти, за
посилна и подобра сцена!

Wednesday, January 18, 2012

Tuesday, January 10, 2012

К.У.Р. - Ha Ha Jolly Jolly (2011)
Новиот албум на суперкултурна мега-хит група Културно Уметнички Работници.

Track list:

1. Скопје
2. Вечниот Студент
3. Здравјето Пред се
4. Фраерај
5. Ѓубрето
6. Женичка
7. Ристе
8. Розов Сон
9. Колку Убав Ден
10. Folsom Prison Blues
11. Константна Миладинова
12. Вегетеријанец
13. Swat Pee Skopje (бонус)
14. Идење у Град (бонус)