Sunday, December 22, 2013

„Лоши Деца“ + "The Exploited" 28.12.2013.„Лоши Деца“ како загревање пред шкотските легенди "The Exploited" на скопски Саем, како дел од Таксират 15!
ОВДЕ може да прочитате едно мало интервју со Жица, за престојниот настап на 28.12.2013.
Борбата Продолжува!

Thursday, December 12, 2013

Тотално Опуштање - А во слободно време (2013)
Новиот албум, петти по ред, на „Тотално Опуштање“ со наслов „А во слободно време“ со free download, кој можете да го симнете, а и чуете, ОВДЕ!

Цеде промоција на 15-ти во Браво, а концертна промоција на 27-ми во МКЦ!

Tuesday, December 10, 2013

’Кактус’ во Прилеп! (13.12.2013)
13.12.2013. Image cafe, Прилеп / Влез: 50 мкд.

Тотално Опуштање - нов албум промо
„Драги другарчиња, по повод одбележувањето на 20 годишнината од постоењето на Тотално Опуштање Ве покануваме на дружење и промоција на нашиот нов, петти по ред албум ’А во слободно време’.Кафе бар Браво, 15 декември, недела, од 20.00 часот. Ќе се пие домашно вино и ракија, ќе има мезенце, ќе се слуша новиот албум и ќе се гледаат стари видео снимки од Тотално Опуштање. Свирење ќе има на 22 декември во Канал 103, а концерт на 27 декември во МКЦ.

 15.12.2013. Кафе бар ’Браво’ / Страт: 20:00ч.

Tuesday, December 3, 2013

"The Exploited" во Скопје! - 28.12.2013.
2013-та година ќе ја поздравиме со шкотските Punk легенди "The Exploited" кои за прв пат доаѓаат во Македонија! Ќе настапат како дел од Таксират 15, кој се оддржува традиционално во Скопскиот Саем, а влезниците сега за сега чинат 450 денари.

Thursday, November 7, 2013

Club Codex 1992Концертно издание на неколку Hardcore/Punk бендови од Македонија, меѓу кои: "Brutal Dick", "Dead Cops Rock", "Chicken Terror", "Bloody George", "Brigade O.D.", во клубот Cortex  од 1992-ра година.

Wednesday, November 6, 2013

Monday, November 4, 2013

P.T.T.B. @ Нови Сад (Срб) на 13.12.’13Peter and the Test Tube Babies  (UK)
+ Локална поддршка: The Bayonets & Пролече

Влезници во претпродажба од 600 дин. (6 евра) и 800 дин. (8 евра) на врата.

Madball во Нови Сад (Срб) на 12.12.’13Легендарниот Hardcore бенд од Њу Јорк, ќе настапи на 12.12. во Нови Сад, Србија, во клубот Quarter. Дел од нивната европска турнеја се и Deez Nuts од Австралија, Nasty од Белгија и Your Demise од В. Британија. Влезниците во претпродажба чинат 1.600 динари (16 евра), а на врата 2.000 динари (20 евра).
Повеќе инфо, овде!

Friday, October 25, 2013

„Панк во Битола“ од Илија МарковПред неколку дена во Битола книгата со наслов „Панк во Битола“ имаше своја промоција, која воедно е и првата таква книга од ваков вид во Македонија.
Повеќе информации за и околу книгата, како и за тоа да си ја нарачате/купите, можете да го исконтактирате авторот преку својот фејсбук профил: Ile Punk

Wednesday, October 23, 2013

Ska забава на Школка - 25.10.’13.
SkinheadReggae / Ska / Rocksteady / TwoTone забава на Школка, во Градски парк-Скопје!
Старт: 21:30ч.

Фејсбук настан: Ska is back on the Boombox!

Wednesday, October 16, 2013

Death Metal лудило во клуб Хавана! 12.12.13.MASTER (U.S.)
DEHUMAN (Belgium)
FROMLESS TERROR (Macedonia)

Клуб: Хавана, Скопје / Влез: 500 Мкд. / Старт: 19:30ч.


Saturday, September 28, 2013

Тотално Опуштање со нов албум!Снимањето на новиот, петти по ред албум на Тотално Опуштање се одвиваше во "Студио Кај Трајче" во текот на септември 2013 и истото е завршено. Музички продуцент, како и на претходните две изданија е нашето пријателче Дарко Поповски Блуз. Материјалот се дотерува и наскоро ќе биде достапен. Со овој албум групата го одбележува својот 20 годишен јубилеј, а богами до крајот на годинава ќе биде промовиран и концертно.


Sunday, September 22, 2013

Šank?! - Treća runda (2013)Новиот, трет по ред, студиски албум на загребачките Шанкери, можете да го симнете ОВДЕ!

Промоција на албумот се очекува и во Скопје, бидете спремни! ;)

Monday, September 16, 2013

The Detonators (NS, RS) + Флукс @ Гаража, 03.10.2013.*The Detonators (Нови Сад)
Detonators се момци од Нови Сад, Србија кои од 2010 год. свират специфичен панк-рок со влијанија на фолк, рок ен рол и рокабилити елементи. Веќе во 2011 ги издадоа албумот „Nuthin’ To Lose“ и ЕП-то „R’n'R Keeps Me Alive“.
Ако сте љубители на Social Distortion, Dropkick Murphys, Rancid .. ќе ви се допаѓаат ептен :) Најновиот албум "My World" издаден за Destiny Records, ќе го промовираат на Европската турнеја во октомври на чија мапа се наоѓа и Скопје.
*Флукс (Скопје)
Скопските “Флукс”, уште од 1994 свират динамичен панк-рок со социјално ангажирана тематика. Иако постојат подолго време, нивното второ издание "Старо Аро" беше снимено (дури) во 2008 година, а на големо задоволство на нивните фанови евергрините “Гнилост”, “Панк”, “Луѓе без сфаќања”, “Убијците на овој град... се често на сет листата :)
Локација: Гаражите позади Веро 2 (Тафталиџе)
Влез: Донација
Почеток: 19:00 часот

Wednesday, September 11, 2013

Frontline - Други Долазак (2013)
Втор студиски албум на српскиот Oi!/PunkRock бенд "Frontline" од Нови Сад. Албумот можете да го симнете на следниов линк: http://nocturnemagazine.net/download/55/frontline-drugi-dolazak


Wednesday, August 7, 2013

Како ми си #1, клуб Арена, Охрид (09.08.13)
THE AUTHOR / Lidu punk - Охрид
КАКТУС / Anarcho Punk - Битола
SKULLCRUSH / Thrash Metal - Битола
DJ TOMCE ROOTBOY / Струга

Клуб Арена, Охрид / Влез: 100 ден. / Старт: 20:00ч. 

Tuesday, August 6, 2013

Лоши Деца @ клуб Хавана, Скопје (10.04.2010)Аудио снимка од настапот на "Лоши Деца" во клуб Хавана, Скопје, како локална поддршка пред новосадските Oi!/Punk легенди "2 Минута Мржње", заедно со "Растур Систем".

Tuesday, July 23, 2013

Визија - Рок бенд, СкопјеБендот Визија опстојува на македонската рок сцена од ноември 2011 година. Членови на бендот сеМарко Џамбазоски (Соло гитара/ придружни вокали), Марко Гапо (Вокал / Ритам гитара), Лилјана Јанкова (Бас гитара/ Придружни вокали), Синиша Ѓорѓевиќ (тапани).Инспирацијата се црпи од рок музиката, проследено со експериментирање на различни стилови што резултира со формирање на свој сопствен стил. Во своето едно-ипол годишно постоење бендот бележи настапи на повеќе фестивали, концерти и манифестации, меѓу кои може да се издвојат настапот на Тк – так фестивалот во Кавадарци, каде што бендот беше награден, престижниот скопски фестивал – Таксират, Складиште Фест во Србија како и уште еден настап на Т'к-так Фест оваа година, но овој пат како главни гости во ревијалниот дел заедно со Ареа. Визија, покрај активните подготовките за настапите кои следуваат на повеќе фестивали низ Македонија и на Балканот, подготвува и нов материјал кој ќе биде дел од планираниот албум. 
 Од приближно 200 пријавени бендови од целиот Балкан, стручното жири составено од Бранимир Локнер, Драгиша Радуловиќ и Џорџе Давид ги избраа 12-те најквалитетни бендови кои ќе настапат на 47-мата Гитаријада во Заечар, која ќе се одржи во периодот од 1 - 3 август 2013. Меѓу нив, единствен бенд од Македонија е бендот Визија, кој ќе се бори за големото признание на овој најпознат рок фестивал на Балканот.  

Инфо за бендот: http://www.facebook.com/VizijaMK

Friday, July 5, 2013

Punk Recharge 3 @ Битола; 13.06.2013


Локација: Хотел Битола; Старт: 20ч.; Влез: 100 ден.

New Police State
Disclass
Кактус
Disease
The Author
PEZ

Tuesday, June 18, 2013

Cryptopsy во летна Хавана; 02.07.2013.


Легендарните Death Metal ѕверови, "Cryptopsy", од Канада, летово помеѓу своите фестивалски настапи ќе поминат и во Скопје. Влезницата за концертот ќе биде 600 мкд. во претпродажба, т.е. 800 мкд. на врата. Влезниците можете да ги набавите во "Impact Shop" и "Кафе бар Браво".
Како локална поддршка ќе настапат скопските "Demency" и "Furion".

Tuesday, June 4, 2013

Ритам Нереда во Скопје! 18.06.2013. ОТКАЖАНО!
ОТКАЖАНО!


"Mnogu ni e krivo sto morame da vi soopstime deka ovoj nastan nema da se odrzi.
Ritam Nereda go otkazaa nivniot nastap iako prethodno se bese dogovoreno. Pismenoto objasnuvanje koe stigna od strana na Sasa Fris bese deka mu se rodila kerka i deka neznae kaj se naoga (ziva zdrava da e) i deka Boban taa cela nedela imal neodlozlivi sostanoci, pa seto ova da go prolongirame vo Septemvri (za cudo, krajno neprofesionalno od nivna strana)."


Легендарниот Новосадски бенд ’Ритам Нереда’ по втор пат во Скопје!
Повеќе инфо овде!

Saturday, May 4, 2013

’Прв Ред’ @ Aqua Park fest - Пробиштип’Прв Ред’ се еден од четирите избрани демо бендови кои ќе настапат на овој open-air фестивал, во својот роден град Пробиштип! Нивниот настап е закажан за 25.05. (сабота) од 19:30ч.

Friday, April 26, 2013

Ruins (D) + Кактус @ Струга 16.05.2013.Hard Core/Punk свирка во Струга со Кактус од Битола и гости од Германија, во ’Центар за Култура - Браќа Миладиновци’. Повеќе инфо овде!

’Контра!’ на 26.05.2013. во Никшиќ, ЦГМладиот скопски Oi!/Punk бенд ’Контра!’ ќе настапи во Никшиќ, Црна Гора, како гостин на StreetPunk бендот "Punkreas", кои оваа година слават 10 години од нивното постоење. Гости ќе бидат и уште еден локален хардкор-реге бенд "Manitou".
По повод 10 годишнината на "Punkreas", на настанот ќе биде и проектиран документарен филм со наслов ’10 godina mi smo kao ti’, во кој членовите на бендот ја раскажуваат нивната приказна и почетоците на бендот, како и работата низ овие 10 години.

Wednesday, April 17, 2013

Rock'n'Riot fest vol.2 - 10.05.2013. (откажано!)
ОТКАЖАНО!!!


ШАХТ - StreetPunk since 1989 (Белград, Србија)
http://www.facebook.com/saht.streetpunk

Прв Ред - Hooligan Rock'n'Roll (Пробиштип)
www.facebook.com/prvred
http://prvred.bandcamp.com/

Кактус - Punk (Битола)
www.facebook.com/kaktuspunkband

Dj. Big Six - Rocksteady/Ska/SkinheadReggae (Скопје)

Клуб Хавана, Скопје
10.05.2013. / Старт: 20:00ч. / Влез: 200 Мкд.   

Sunday, April 7, 2013

Лоши Деца интервју


Интервју со ’Лоши Деца’ кое требаше да излезе во 2011-та година, но поради некои неразјаснети причини, како на пример: ’Еј забораив, ај утре’, па така секој нареден ден поминаа скоро две години... :)
Нема врска, важно ги одговорија прашањата, дури и јас забораив дека сум им пратил, па да видиме како стоеле работите пред неполни две години... 1.  Нешто повеќе за почетоците на бендот, членовите низ годините и сегашната постава...

- Бендот е формиран 97/98 година со постава Жица и Далтон под влијание на англиската ОИ-панк сцена како: Condemned 84, Cockney Rejects, Blitz, Cock Sparrer, Infa Riot, Ejected и многу други. После низ годините се мењаа членови, Петелот, Зајакот, Мане, Кришо беа дел од претходните постави, а моментално сме Саво (бас), Гоце (тапан), Жица (вокал) и Чамиловидниот (гитара).

2. Малкумина знаат дека пред Лоши Деца настапувавте под името “Солунски Атентатори”. Што беше причината да го смените името? Зошто баш Лоши Деца?
- Епа малку знаат зошто имаме само два настапа под тоа име, а причината за промена на името беше неразјаснета, баш. А, името Лоши деца го избравме зошто тоа го претставува начинот на кој што другите луѓе гледаат на нас


3. Како би го опишале вашиот звук? Кој работи највеќе на пишување текстови и творење музика?

- Уличен панк... На музиката и текстовите работиме горе-доле сите.


4. Со оглед на тоа дека свирите преработки од The Cockney Rejects, The Oppressed и Blitz, дали се само тие бендови кои влијаеле на вас? Од каде црпите инспирација за музика и текстови?

- ... не се само тие бендови, има еден куп од англиската Oi! Punk сцена. Инспирацијата ја црпиме од слушање музика, од дружење, од свирење, од заебанции, од ситуацијата околу нас...
5. Кои се вашите топ 5 бендови... (на секој член посебно)

- Жица : Врисак Генерације, Cocney Rejects, Blitz, Slaughter and the dogs, The Clash, Cock Sparrer, Infa Riot, Business, The 4Skins

- Саво: Infa Riot, No Name Nation, The Ejected, Cock Sparrer, Pekinska Patka, Blitz…

- Гоце: Cock Sparrer, AC DC, Slaughter and the dogs, The Nosebleeds, The Partisans…

- Чамил: Vrisak Generacije, Ramones, The Clash, Cock Sparrer, PTTB…


6. Лоши Деца за овие 10 години имаат свирено насекаде низ Македонија, речиси во секој град. Која е вашата најдобра и најлоша свирка до сега, некои чудни моменти?

- Да имаме свирено во повеќе градови во Македонија ,а колку што се сеќаваме секаде било добро за свирење и кога било полно и кога имало 20 луѓе, а од интересни моменти имало секакви, повеќе добри отколку лоши...7. До сега имате издадено само еден албум “Начин на Живот”, како награда од тоа што победивте на еден од Рок Фестовите, не ми текнува која година беше. Зошто албумот не го издадовте за некоја издавачка куќа или па D.I.Y. издание? Дали може да очекуваме ре-издание на албумот како што му доликува на еден бенд да издаде албум, со буклети, промоции итн. итн...?

- Го издадовме за литиум тогаш, зошто немавме финансиски можности за да го издадеме сами...8. Кога сме кај издавачките куќи, дали вие би склучиле договор со некоја издавачка куќа? Какво е вашето мислење на таа тема? Обично бендовите кај нас сами си ги издаваат албумите како D.I.Y, или па воопшто не се ни снимаат….

- Незнаеме дали ќе издадеме за некоја издавачка куќа некогаш, сеа за сеа се трудиме сами да ги бркаме работите, колку што можеме.


9. Што мислите за нашава Oi!-Punk “сцена”? Зошто е толку слаба? Зошто бендовите се затворени во своите гаражи, а не работат повеќе на тоа да се промовираат самите себе си и нивната музика?

- Мислиме дека нашата ои панк сцена е добра, а е слаба зошто луѓето не се вистински нафурани да го прават тоа што го сакаат.10. “Изгребан од лавовска шепа, избоден од трнлива роза”... Какво е вашето мислење за политичарите? Што мислите за “левите” и “десните”, дали треба да се меша политика во музиката?

- Срање! Срање! Срање! Не сме политички определени.


 11. Во збор-два за:

- Oi!: - Закон!
 - Метал: - Добро!
 - Педери: - Ноу!
 - Хитлер: - Да го бричи!
 - Тито: - ...и Тито исто!
 - Тетовирање: - По малку!
 - R.A.C.: - Глупости!
 - R.A.S.H.: - ...исто, глупости!
 - Skinheads: - Начин на живот!
 - Фудбал: - Секогаш!
 - Пиво: - ...исто и пиво, секогаш!


12. Оваа година славите 10 години постоење. Дали да очекуваме свирка во брзо време, можеби турнеа, или па уште подобро нов албум? Какви се вашите планови за во иднина?

- Поминаа десет години, фураме уште, очекувајте свирки и турнеи и албуми а за во иднина Борбата продолжува...


13. Пред крајот малку за старите денови... Ти си еден од ретките од “старата школа” која останала до ден денес верна на улицата и општо на Punk & Skinhead движењето во Скопје. Сега со интернетов е премногу лесно да се најде музика и да се стане дел од улицата. Која е разликата помеѓу тоа време и сега, како сте се снаоѓале со музика и информации за бендови од страна? Јас и мојата генерација сме се снабдувале со снимање од касета на касета, нормално позајмени или купени од постарите, исто така и со прешивки, маици, дуксери итн. итн.... Дали мислиш дека во тоа време било подобро да се биде дел од улицата отколку сега?

- Па беа многу подобри старите денови, можда зошо бевме млади и луди и плус не се замаравме за проблемите што не опкружуваа, само си го фуравме филмот. Имаше повеќе дружење и по-позитивна енергија, некако повеќе со чувства приоѓавме на тој филм (начин на живот). Тогаш имаше све, само беше многу потешко да го добиеш и тоа требаше да се заслужи., затоа повеќе ги ценевме работите. Јас сум бил еден од ретките тогаш, сум останал и ќе продолжам да го фурам тоа што го сакам, т.е., панк и скинхед. Сега е лесно да се најде музика со интернетот, ама не е лесно да се стане дел од улицата.


14. Порака за крај...

- Слобода или Смрт!

Monday, March 25, 2013

Rock 'n' Riot fest vol.2 @ клуб Хавана 10.05.2013 (откажано!)
ОТКАЖАНО!!!
’Улицата не Зближува’ ви го претставува "Rock 'n' Riot fest vol.2":

ШАХТ - StreetPunk since 1989 (Белград, Србија)
http://www.facebook.com/saht.streetpunk

Легендарниот белградски StreetPunk бенд ’ШАХТ’, за прв пат од нивното 24 годишно творење, доаѓа во Скопје! 7 студиски албуми; настап на најголемиот панк фестивал "Rebellion" во Блекпул, Англија; предгрупа на P.T.T.B., Misfits, Toy Dolls, Agnostic Front, Real Mckenzies итн. итн. Оваа 2013 год. издаден е и нов студиски албум со наслов „Час Анатомије“, кој ќе можете и да го купите на настанов.

Прв Ред - Hooligan Rock'n'Roll (Пробиштип)
www.facebook.com/prvred
http://prvred.bandcamp.com/

’Прв Ред’ е ’Hooligan Rock'n'Roll’ бенд, од Пробиштип, оформен во септември 2010-та година. Кон крајот на 2012 год. го издадоа својот деби албум насловен „Само Најсилните Преживуваат“, а настапот ќе им биде и прва нивна концертна промоција.

Кактус - Punk (Битола)
www.facebook.com/kaktuspunkband

’Кактус’ се оформени 2003-та година како битолско-охридски Punk проект кој беше активен до 2006-та год. После подолга пауза, момците решија пак да се вратат на нашата сцена, а тоа го прават минатата година со неколку свирки во Битола, Охрид и Струга. Последен пат пред скопската публика се претставија во 2005-та год.

Dj. Big Six - Rocksteady/Ska/SkinheadReggae (Скопје)

Pre-party загревање со хитовите на Toots and the Maytals, Bad Manners, Judge Dread, Laurel Aitken итн. од страна на ’Dj. Big Six’, кој е познат со своите ’Do the Ska’ забави кои беа хит низ скопските клубови во изминатите години.

*********************
10.05.2013. / Старт: 20:00ч. / Влез: 200 Мкд.

Клуб Хавана (ќе бидете на време известени дали зимска или летна Хавана)

Friday, March 15, 2013

„ШАХТ“ во Скопје!!! (откажано)Број 1 StreetPunk бендот од Белград за прв пат од нивното 24 годишно творење доаѓа во Скопје!
Повеќе инфо наскоро!

ОТКАЖАНО!!!

Thursday, March 7, 2013

"Furion" со концертна промоција на деби албумот 22.03.2013


"FURION" со концертна промоција на албумот "Thrashing Folks"

гости:
SKULLCRUSH (Битола)
RAVEN (Кичево)
SPEWN (Скопје)

22.03.2013 (петок)
Клуб Хавана, Скопје / 20:00 часот / 200 денари

Tuesday, February 19, 2013

Argy Bargy @ Novi Sad (31.05. / 01.06.)


"Argy Bargy" во живо на "To be Punk Fest" во Нови Сад, Србија! Повеќе инфо овде!

Monday, February 18, 2013

Мортал Комбат - Рунда 2, Удри! (2013)


Новиот албум на „Мортал Комбат“ од Белград, можете да го симнете бесплатно на следниов ЛИНК!
Уживајте! ;)

Мортал Комбат спот (2013)Нов видео запис на белградксите „Мортал Комбат“ со песна од новиот албум насловен „Рунда 2, Удри!“.

Saturday, February 16, 2013

"Furion" промоција 22.02.2013На 22-ри Фебруари во бифето Фросина во Младинскиот Културен Центар премиерно ќе го слушаме албумот и ќе го гледаме првото видео на "Furion".
Промоцијата започнува во 20:30 часот и влезот ќе биде бесплатен.
Албумот ќе се продава промотивно по цена од 200 денари.

Wednesday, February 13, 2013

Perkele @ Загреб, Хрватска 13.04.2013


Шведските Oi!/PunkRock легенди "Perkele" повторно во Загреб! Ќе настапат заедно со локалните "Šank?!"-ери од Загреб и Hardcore бендот "Upset" од Забок.
Повеќе инфо за концерот, местото на оддржување, влезниците и нивно букирање можете да видите ОВДЕ!

Thursday, February 7, 2013

Прв Ред bandcamp


Деби албумот на „Прв Ред“ со наслов „Само Најсилните Преживуваат“, можете да го преслушате на следниов ЛИНК! Албумот во продажба се очекува да излезе оваа пролет, а бендот најавува и пролетна мини турнеја низ Македонија.