Thursday, December 29, 2011

Disclass - Bomb, Death, Bones, End...


Почетоците на бендов се од 1994-та година во гаражата на "New Police State" под името "Територијална Одбрана" од страна на Валтер и Сале, на кои подоцна им се приклучува и Ивица-Киц (R.I.P.). Првата нивна свирка е оддржана во "Music Garden" во 1994-та. Подоцна името на бендот е сменето во "Social Deprived" и со тоа име настапуваат во М.К.Ц. во 1994/95-та год. и на неколку локални свирки. Поради тоа што постоела некоја компилација под истото име "Social Deprived" членовите на бендот, кои биле "Class War" ориентирани, го промениле името во "Disclass" (нема класи, или што во суштина било Class Wаr). Во 1998 година со снимен настап од фестивалот "Forever Punk, Forever Young", оддржан на 25.01.1998, издаваат split со бразилски Crust/Punk бенд "Abuso Sonoro". Поради злоупотреба на дроги бендот престанува со работа во 1999/2000 година, но сега бендот најавува кам-бек со млада крв и стара школа.

Track list:

1. Intro
2. Грешен ли е Тој?
3. New Revolution
4. Систем
5. Kill the Bastards
6. Class War
7. Несакам Јас
8. Animal Extinction
9. Army

Wednesday, December 28, 2011

Friday, December 16, 2011

Šaht - Šahtom u Glavu (2008)


Track list:

1. Šahtom u Glavu
2. Punker Stari
3. Nema Povratka
4. Vojnik Partije
5. Heroj Ulice
6. Politicki Korektan
7. Russ Meyer
8. Plastic Show
9. Kralj Alkohol
10. Ulicni Sjaj
11. Tarzan u Zemlji Cuda
12. Za Ekipu
13. Tvrdjava
14. Kraj

Šaht - Tironanija (2005)Track list:

01 - Tironanija
02 - Stoka
03 - Ja Dop
04 - Dzez Vuna
06 - Srbija Danas
07 - Serbia in Herbia
08 - Stara Skola
09 - On i ja
10 - Urea Facta Est
11 - Cena Cutanja
12 - Sankerski Lakat
13 - Japi Ljaner
14 - Kasandrin Most

Šaht - Gospoda Drugovi (2001)


Track list:

01 - Preobrazenje
02 - Decko iz dzankovca
03 - Crna ruka
04 - Braca 1
05 - Nedelja kod Miki Mausa
06 - Sponzor sampiona
07 - Raspad
08 - Onaj sto se menja
09 - San
10 - Stranac u svome gradu
11 - Degenerik
12 - Braca 2
13 - Tvoj sistem
14 - Pekinska patka
15 - Je l' moja? (Tvoja je, tvoja!)
16 - Braca 2 (live)
17 - Onaj sto se menja (live)
18 - Ja sam najveci (live)
19 - Crna ruka (live)
20 - Braca 1 (live)
21 - Ti zelis Oi! (live)
22 - Nedelja kod Miki Mausa (live)
23 - San (live)
24 - Beograd (live)
25 - Degenerik (live)
26 - Srbija pripada nama (live)
27 - Tvoj sistem (live)
28 - Mars odavde sabane! (live)
29 - Raspad (live)

Tuesday, December 13, 2011

Šank?! - Priče Nočnih Tramvaja (2011)


Новиот албум на "Šank?!" издаден декември оваа година. Одличен звук исто како и првиот албум! 

Track list:

1. Vlada
2. Skini se
3. 5 Minuta
4. Past češ na Kolenja
5. Pogledni
6. Nema Predaje
7. Nočas 2
8. DNU
9. Maske
10. Korak
11. Crni Oblak
12. Gdje su Svi?
13. Bijes (bonus)

Monday, December 5, 2011

Miner Beat Records


Мала новост на нашава мала сцена. Прва Македонска (независна) Oi! / Punk / Hardcore / Ska... издавачка куќа!
Сите бендови кои се заинтересирани за соработка (издавање на албум, маици, беџови, блузони, налепници, прешивки и слични работи) нека пишат слободно!

Facebook: Miner Beat Records

Thursday, December 1, 2011

Šaht - Izuvantis Totalis (1997)


Track list:

01.Izuvantis totalis
02.Neću da molim
03.Pobednik
04.Danilo ti si bog
05.Srbija pripada nama
06.Zašto
07.Menadžer
08.Singidunum
09.Bata tamani švabe
10.Plavo zlo
11.Igla
12.Amerika smrdi
13Moja mala gleda palmu
14.Mega zvezda
15.Buvljak

Šaht - Disko Šminka i Opanci (1995)

Track list:

01. - Idite iz Srbije
02. - Beograd
03. - Mali covek
04.Disko riba
05. - Ti zelis oi!
06. - Dzup bup mup '91.
07. - Ja sam najveći (Šaban uzvraća udarac)
08. - Opet sam sam
09. - Ko to od Beograda pravi malu varoš iz Srbije
10. - Tvoj glas
11. - Osuđen
12. - Neću da budem kao Ti !
13. - Marš odavde (Šabane) !
14. - Okršaj 

Šaht - Ti Želiš Oi! (1991)


Track list:
01.Intermezzo
02.Na ulici
03.Elvis jeste mrtav
04.Svi na stadion
05.Ja sam lud
06.Beogradski otpadi
07.Ti želiš oi!
08.Disko riba
09.Radničko jutro
10.Dok pijemo pivo u klubu penzionera
11.Sprem'te se sprem'te četnici
12.Marš odavde (Šabane)
13.Haralampije
14.Svi na stadion
15.Ti želiš oi!

Tuesday, November 15, 2011

Лоши Деца & Контра! - Live @ Hacienda Pub (Никшиќ, Ц.Г.) 26.11.2011


О Т К А Ж А Н О ! ! !

За прв пат настап на Лоши Деца, а воедно и на Контра!, надвор од својата земја. Бендовите ќе настапат во "Hacienda Pub" во Никшиќ, Црна Гора, заедно со Punkreas кои настапија во Скопје на "Rock'n'Riot Fest" во клубот Хавана на 08.10.2011. По одличната соработка со Црногорскиот бенд, момците од Punkreas решија да организираат свирка и кај нив со наши бендови.

Place: Hacienda Pub (Niksic, MNE)
When: 26.11.2011
Start: 21:00h.
Cost: 1 euro

Monday, November 14, 2011

Venerin Breg - Zašto si Baš Morala u Dupe (2011)


Track list:

1.Šta bre di smo ?
2.Zašto si baš morala u dupe
3.Katastrofa
4.Šrafciger
5.Realnost
6.Ljubavna
7.Sam
8.Rektum varijanta
9.Ko ti kara kevu?
10. Venerin breg
11. Neznam dali znam

Venerin Breg - Ko ti Kara Kevu? (2005)


Одличен Hardcore/Punk бенд оформен 2005-та година во Белград, Србија.
Track list:

1. Šta bre Dismo? Kod Mene smo!
2. Šrafciger
3. Katastrofa
4. Ljubavna
5. Venerin Breg

Wednesday, November 9, 2011

Ructions - Demo


Класичен Oi! бенд од Даблин, Ирска. Бендот е формиран во 2006-та година.


Track list:

1. Fear of the Dark
2. Global War
3. Night in a Cell
4. Skinhead Girls

Monday, November 7, 2011

The Most Kick-Ass Show of the Year


Place: Havana club
Date: 12.11.2011
Start: 20:00h.
Enter: 200 Mkd.

Флукс + Mindless Violence


Локација: Клуб Браво
Дата: 20.11.2011
Старт: 21.00ч.
Влез: 100 ден.

Wednesday, October 12, 2011

Gavrilo Princip - Vi Imate Moć, Mi Imamo Noć (2011)


Track list:

1. Smanji Gitaru
2. Mislim
3. Laku Noć
4. Sviraj Pićko
5. Vista ga Usta
6. Vi Imate Moć
7. Sami Smo
8. Moja Generacija
9. Dve Rakije
10. Znaj

Saturday, September 24, 2011

Rock'n'Riot Fest vol.1 - 08.10.2011Во соработка на К.Р.И.К. и Улицата не Зближува годинава ќе биде промовиран првиот Rock 'n' Riot Fest на кој ќе настапат три бенда од Македонија и еден од Црна Гора.

Свирката ќе се одржи на 8.10.2011 (сабота) во зимскиот клуб Хавана со почеток од 20 часот и влезот ќе чини 150 денари.

Е!? е скопски punk бенд без влакна на јазикот на кој ова ќе им биде прв настап од нивното формирање, кое е од пред година и пол. Надежен бенд кој допрва треба да се докажува на нашава punk сцена со специфичен punk звук и како што напоменав, текстови со без влакна на јазикот.

Прв Ред исто така ќе го имаат својот деби настап и кој ќе има многу да понуди пред скопската публика. Прв Ред е Oi! бенд (или Hooligan Rock'n'Roll, како што сакаме повеќе да го нарекуваме стилот што го свириме) од Пробиштип, Македонија, оформен во септември 2010 година. Идејата за бендот потекнува од бетонската трибина на градскиот стадион на Ф.К. Рудар од Пробиштип, трибина на која со големо задоволство ја поминуваме секоја недела, бодрејќи го Ф.К. Рудар.

Punkreas е Street/Punk бенд од Никшиќ, Црна Гора. Оформени се 2003-та година, но со поголемо внимание и посвета на бендот почнуваат година дена покасно. Името на бендот е сосема случајно и нема никаква врска со бендовите со исто име од Италија, Хрватска и Молдавија. Имаат издадено еден албум Glava Kroz Zid во 2009-та година, кој можете да го најдете на Улицата не Зближува блогот со бесплатен линк за симнување. Досега ја делеле бината со познати бендови како што се: Трула Коалиција, KBO!, Six Pack, Doktor Picasso и многу други, како и настапи на неколку познати фестивали String Fest во Суботица, Ex-yu Rocks Fest во Бања Лука...

Лоши Деца кои се многу добро познати на нашава punk сцена оваа година слават 10 години од нивното формирање. Покрај нивните одлични хитови бендот ќе се претстави и со новиот материјал кој го спремаат за снимање на вториот студиски албум што се очекува да биде готов и да излезе следната година. Најавуваат одличен настап ваше е да бидете присутни и да ја осетите одличната атмосфера која ја прави публиката за време на нивните настапи.

Е!?
- Punk (Skopje) - First attack on stage

Прв Ред - Hooligan Rock'n'Roll (Probistip)

Punkreas - Street Punk (Niksic, Montenegro)

Лоши Деца - Oi!/Street Punk (Skopje) - 10th Anniversary

Date: 08.10.2011
Cost: 150 Mkd.
Start: 20:00h.

Thursday, September 22, 2011

Šank - Grad je Naš


Одличен Oi!/StreetPunk бенд од Загреб, Хрватска. Бендот е формиран средина на 2010-та год. од членови на неколку Хрватски бендови: No More Idols, Dolibasija, Flegma и други...
ПРЕПОРАЧЛИВО!!!


 
Track list:

1. Muda
2. Nemamo sreće
3. Spas
4. Grad je naš
5. To me ne brine
6. Ne odustajem
7. Za kvart
8. Metak za kraj
9. Noćas
10. Na mome mjestu
11. Kurva

Tuesday, September 20, 2011

Врисак Генерације @ Дом Омладине, Белград 04.11.2006


Настапот на Врисак Генерације пред The Cockney Rejects во Дом Омладине, Белград одржан на 04.11.2006.
Момците од Скопје во прв ред, нормално! :)

Download: Врисак Генерације @ Дом Омладине, Белград 04.11.2006

Monday, September 19, 2011

Лоши Деца @ Ц.К. Браќа Миладиновци, Струга


Лоши Деца - Oi!/Street Punk (Скопје)
Dj Tomce Rootboy - Oi!/Ska-Reggae (Струга)
Dynamic Duo - Beatbox (Струга)
Дата: 23.09.2011
Влез: 100 Мкд.
Старт: 21:00 ч.
Локација: Центар за Култура Браќа Миладиновци - Струга

Wednesday, September 7, 2011

The Templars - Interview
Превземено од некој Чешки фанзин!

Friday, September 2, 2011

Мортал Комбат - Смртоносна Шорка (2011)


Мортал Комбат e Metal/Punk бенд од Белград, Србија. Бендот е оформен на 1-ви Април 2009-та година под слоганот: "Шахисти: Неможеш со нив, неможеш без нив!". Албумов првенец го издаваат во Фебруари 2011-та година.
Бендот наскоро ќе настапи во Скопје! ;)

Track list:

1. Смртоносна Шорка
2. Немој Битти Емо
3. Клинт Иствуд
4. Секс и Град
5. Телешоп
6. Beat It
7. Беовизија
8. Евровизија
9. Теретана
10. Паук Човек
11. PMS
12. Wife Beater
13. Велики Брат

Tuesday, August 16, 2011

Ритам Нереда за прв пат во Македонија!


Легендарниот Oi!-Punk бенд Ритам Нереда од Нови Сад за прв пат во Скопје и Македонија воопшто. Бендот ќе настапи на 03.09.2011 сабота во склоп на Пиволенд, кој оваа година, наместо на Кале, ќе се одржи на паркингот кај салата "Борис Трајковски" од 31.08 до 04.09.2011 година.


Monday, August 8, 2011

Да не ги заборавиме!


Во чест на сите загинати Македонски бранители во војната против шиптарските терористи во 2001-ва година! Да не ги заборавиме! Вечна им слава! Македонија на Македонците!

Thursday, July 21, 2011

Punkreas - Glavom Kroz Zid


Streetpunk бенд од Никшиќ, Црна Гора. Бендот е формиран во 2004-та година. Албумов првенец, DIY издание, го издаваат во 2009-та година. Ф.К. Челик фанатици!

Track list:

1. Intro
2. Atentat
3. Mi smo kao ti
4. Adios Amigos
5. Zivot
6. Drolja
7. My Story
8. Drakula
9. Prestiz
10. F.K. Celik

Tuesday, July 12, 2011

СК - 02 (Ристо Гушиќ – Рила)Ристо Гушиќ слободно може да го опишеме како македонскиот Џони Кеш. Интересна животна приказна прелеана во музичка поезија што нe води низ неговиот живот и суровата балканска транзиција. По долги перипетии, превирања, азил и сообраќајна несреќа, Ристо Гушиќ – Рила повторно ќе ни дозволи да повлечеме од неговото луле и ќе ни ја отвори вратата од неговиот бурен свет. Ристо Гушиќ има богата музичка кариера, членувал во повеќе бендови како: Патрис, Two Sides, SK02, Шепардс Јунајтед, џезерите Сет, а најмногу се афирмира како соло-артист и филмски актер. Во моментов живее во изолација на непозната дестинација.


Track list:

1. Напад - Одбрана
2. Стоп
3. Ситуација
4. Дали е...?
5. Ова е крај
6. Фичо Дете
7. Нафурана Фурија

Friday, June 24, 2011

The Wrongdoers - live...Live at Torvi, Lahti - Finland 18.6.2011
Live at Rock Cafe, Valencia - Spain 7.5.2011

Wednesday, June 22, 2011

Warnament - Where Home is Found (2010)


Warnament е оформен во 2007 година од страна на Дејан Станојевиќ и Јовица Велјановски. Зедничкиот интерес за Трешот ги наведе да формираат бенд со кој ќе ги остварат своите музички претензии. Ги врбуваа и Чаки како главен вокал и Даци на бас. Кога конечно почнаа да креират своја музика, Даци доброволно го напушти бендот. Warnament продолжи со креирање на авторски материјал, што резултираше со нивната прва песна „War For Your Name“. Првата свирка на бендот се случи на МКЦ Фестивалот на Кеј, со двајца сесијски членови (Владе на тапани и Станоја на бас).

По фестивалот, бендот се соочи со отцепување на уште еден член, Јоцо, кој мораше да го напушти бендот поради лични причини, со што останаа само двајца фул-тајм членови. Во тој период беше завршена и втората песна на бендот, насловена „Slow And Painful Death“. Поставата брзо се менување, и конечно со доаѓањето на Борис Ѓеровски (Гитара) и Велибор Најдовски (Тапани), бендот почна посериозно да работи на своето прво демо издание. Демото „Executional Order“ излезе на 1 септември, а беше проследено и со доаѓањето на Станоја како траен член, со што Warnament конечно располагаше со целокупната постава.

Warnament почна со промоцијата на „Executional Order“ и беа продадени задоволителен број на копии. Симултано, се случуваа и повеќе свирки, од кој најприн за 5-годишнината на МкМетал форумот во клубот Кастро, свирки во Вулкан, како и настапи на фестивалот „Оди Вежбај“. Во меѓувреме се случија некои недоразбирања со вокалот Чаки, со што Борис ја зазеде и позицијата на вокал, а оваа постава на Warnament е непроменета до денес.

Следен чекор беше снимањето на дополнителен, по сериозен материјал, од кој само една нова песна „Ground Control“ и уште две преснимени песни од демото кој беа ставени на сплит изданието со финскиот Треш состав „Chaos Creation“, под наслов „Arrows Of Agony“ (2009). Беа издадени 300 копии на ЦД-р, а потоа следуваа и реизданија од издавачките куќи „Akne“ Productions (500 изданија на касета) и „Stay Pure“ DIY (150 копии на ЦД-р).

Нови песни беа составувани и снимени, па нов сплит со српските спидери „Deadly Mosh“ беше издаден, повторно, од „Stay Pure“ DIY, на касета и ЦД-р. Warnament споделија четири нови песни на „Labeled To Confront“ (2010), името на овој сплит.

Подоцна, стигна и понуда за издавање на првиот албум од страна на две, кооперативни, издавачки куќи од Русија, „Atomic Carnage“ и „Wings Of Destruction“ Records. Албумот е издаден во 500 копии и се дистрибуира насекаде во светот. Насловен е „Where Home Is Found“ и го симболизира, неподносливото (грубо речено) место, кое ние го нарекуваме дом... Касетно издание од ова парче може да се најде преку француската издавачка куќа „Ortsid Latem“ Productions. Бендот сеуште работи и твори, чека нови шанси да ги искористи, како и живи свирки каде би ја искажал својата енергија на дело.

Контакт: warnamentmk@yahoo.com за свирки или било каква друга соработка!!!


Track list:

1. Ground Control
2. Slow and Painful Death
3. Disturbing the Peace
4. Hollow of the Innocent Victims
5. Life Consequences
6. Alarm
7. Violator
8. Game Over

Thursday, June 2, 2011

Непокор - Сам Против...


Одличен Hardcore бенд од Тетово, Македонија! Момците растураат!

Track list:

1. Intro
2. Непокор
3. Сведок на Својата Неповторливост
4. Спремен за Секој Предизвик
5. Сам Против...
6. 1.3.1.2.
7. Животот е Војна
8. Дали си Уште Гневен?
9. Outro

Friday, May 20, 2011

Skullcrush - Skullcrush


Skullcrush е Thrash Metal група формирана во Битола, есента 2004. Формирана од двата гитаристи - Зоран Наумов и Кире Стојановски, како и басистот Јове Котевски, а подоцна им се приклучил и тапанарот Никола Димитровски. Со оваа постава групата одржала четири свирки, по што кон групата се приклучил петтиот член Дејан Милошески - Шизик, со што тој ја презел позицијата на вокал која дотогаш ја имал гитаристот Кире. Групата има најмногу влијанија од музиката на MetallicA, Slayer, Destruction, Kreator и сл. Првата свирка им била заедно со Hall of Sins и Lanfer во Битола, есента 2005. Групата има настапувано многу пати во Битола, еднаш на фестивалот Оди вежбај во Струга, некоклку пати во Прилеп од кои еднаш како предгрупа на српските Death/Thrash Metal групата Infest, еднаш во Скопје со французите Bloody Sign, босанците Agonize и кичевчаните Raven. Имаат неколку демо снимки кои не се издадени a нивниот истоимен деби албум Skullcrush го издадоа кон крајот на летото 2009-та.


Track list:

1. Intro
2. В.Р.К.О.Л.А.К.
3. Без Милост
4. Последен Кирк
5. Нема Спас
6. Проклета Ноќ
7. Непокор